Menu Zamknij

BARS 202

Prezentujemy kilka zdjęć z zewnątrz obiektu BARS 202. Niestety nie było nam dane zwiedzić wnętrza schronu gdyż obecnie jest on niedostępny. Wprawdzie jadąc na miejsce wiedzieliśmy, że będzie on prawdopodobnie zamknięty to mimo wszystko był cień nadziei.

Stan dzisiejszy

Skądinąd wiemy, że sam schron nie prezentuje większej wartości dla eksploratora czy pasjonaty obiektów militarnych okresu Zimnej Wojny. Jednakże sam spacer po lesie wśród naziemnych pozostałości po tym obiekcie można uznać za wartościowy. W przeciwieństwie do BARS 201 zachowały się tutaj umocnienia zewnętrzne takie jak czerpnie powietrza czy wejścia do schronu.

System BARS

BARS https://pl.wikipedia.org/wiki/BARS202 jest to jeden z 26 obiektów tego typu w Europie. Wchodził w skład sowieckiego systemu łączności troposferycznej BARS (БАРС). Węzły BARS znajdowały się w ZSRR, NRD, Polsce, Czechosłowacji oraz na Węgrzech i w Bułgarii.

Różnice w budowie obiektów

Każdy z obiektów BARS różnił się od siebie. Niektóre miały cześć podziemną, a niektóre jedynie subtelne umocnienia dla pojazdów z mobilnymi nadajnikami. Niektóre nie miały żadnych schronień czy umocnień. Każdy taki obiekt jest dla mnie ciekawy bo dokłada do pełnego wglądu w sposób funkcjonowania systemu szczyptę danych do przeanalizowania.

BARS jako część większej układanki

Warto dodać, że BARS to tylko część z układanki łącznościowej radzieckiej, militarnej myśli technicznej. Łączność troposferyczna była “tylko” jednym z elementów budujących całą sieć łączności wraz z systemem łączności kablowej łącznością KF. W zasadzie to łączność troposferyczna była tylko zapasowa i generalnie nieużywana w czasie pokoju. To właśnie łączność kablowa “spinała” wszystkie te obiekty w całość. Łączyła obiekty łączności z obiektami strategicznymi takimi jak jednostki wojskowe czy centra dowodzenia. Ale to już rozważania na zupełnie inną i dłuższą historię.

Redaktor
Author: Redaktor

6 komentarzy

    • Redaktor

      Może chciałby się Pan podzielić wiedzą na temat obiektu 206 – Jesteśmy w trakcie opisu “północnych” BARSów więc każda informacja z pierwszej ręki będzie dla nas wartościowa.

  1. Natalia

    Mam zdjęcia ze środka tego miejsca, byłam tam kilka lat temu i akurat trafiłam na moment kiedy był otwarty. Kilka miesięcy temu znowu tam pojechałam, niestety wejście jest mocno utrudnione, bo zostało zamurowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *