Bunkier Kagel (Funksendezentrale Kagel) jest to pierwszy schron wybudowany w okresie NRD. Schron zlokalizowany jest około 12 km na południe od Strausberga, między miejscowościami Lichtenow i Kagel. Budowę rozpoczęto pod koniec lat 50-tych, która trwała do 1961 roku.
Obiekt zajmował powierzchnię aż 40 ha z czego większość zajmowały pola antenowe na których można było znaleźć aż 40 różnych systemów antenowych, w tym podziemnych. W przedniej części pola antenowego znajdował się stalowy maszt kratowy o wysokość 32 m, na którym zainstalowano anteny kierunkowe i VHF. W tylnej części terenu znajdowały się dwie oddzielne stalowe stacje transmisyjne z nadbudową oraz skład amunicji HptNZ .
Sercem obiektu jest schron o monolitycznej konstrukcji o wymiarach 35 x 50 m. Schron wraz z zapleczem służył jako centrum transmisji radiowej dla głównego centrum łączności Ministerstwa Obrony Narodowej (MfNV – Ministeriums für Nationale Verteidigung).
Po przebudowie obiektu w latach 70. zmieniło się jego zastosowanie. Stał się elementem infrastruktury centrali informacyjnej wschodnioniemieckiego Ministerstwa Obrony Narodowej (Hauptnachrichtenzentrale des Ministeriums für Nationale Verteidigung), z której był zarządzany zdalnie z obiektu o kryptonimie “Wostock” w Strausbergu.
Poniżej zamieszczamy dokumentacje “Bunker Kagel” dzięki Sebastianowi Sadowskiemu.
Wostock
Przy realizacji i realizacji tych zadań główne centrum łączności (HptNZ) MfNV zostało zintegrowane ze wszystkimi sieciami łączności m.in.: siecią sterującą, wąskopasmową siecią bezprzewodową, telefoniczną siecią alarmową i awaryjną, sieciami sił zbrojnych itp, a także troposferycznego systemu łączności „BARS” 301, 302 i 303.
Obsługiwała także łączność z dużą liczbą centrów informacyjnych m.in. główne centrum dowodzenia bunkra MfNV Harnekop, kompleks schronów 17/5000, operacyjne centrum danych NVA, centrum wiadomości „RANET” z grupy sowieckich sił zbrojnych w Niemczech oraz głównym stanowiskiem dowodzenia Marynarki Wojennej NRD w Ticino (Tessin).
W centrum transmisji radiowej Kagel zastosowano nadajniki radiowe o mocy do 5 kW . Były one zdalnie sterowane z centrum odbioru radiowego Bunkra Strausberg. Kanały informacyjne nadawane były przez sieć kablową Deutsche Post 10 oraz przez anteny kierunkowe FM 24-400. Centrum transmisji radiowej było połączone z centrum łączności w Kunersdorfie, które służyło również jako centrum transmisji radiowej dla Bunkra Harnekop.
Obecnie schron znajduje się w rękach prywatnych i nie jest udostępniony do zwiedzania.
Zdjęcia dokumentacji i konsultacja merytoryczna:
Sebastian Sadowski (Urban Explorers – Piła)
Edycja opisu:
Wojciech Tonder
Źródła:
http://www.hptnzmfnv.homepage.t-online.de/fusz.htm
http://www.hptnzmfnv.homepage.t-online.de/nz%20wostok.htm
Joachim Kampe: Wostok – die Nachrichtenzentrale im Zentrum der militärischen Macht der DDR