Menu Zamknij

Prenden – obiekt 5001

Ta galeria miała nigdy nie pojawić się publicznie, ale uznaliśmy jednak, że warto pokazać to niezwykłe i wyjątkowe miejsce. Oglądając wyłącznie zdjęcia bez kontekstu widz prawdopodobnie nie jest wstanie zrozumieć wagi tego miejsca. Przypuszczamy, że gdybyśmy napisali otwarcie co to za miejsce to wszystko stałoby się jasne, ale niestety o ile zmieniliśmy zdanie i opublikowaliśmy te zdjęcia o tyle nie możemy zdradzić czym jest ten obiekt.

Na zdjęciach prezentujemy głównie budynki naziemne najważniejszego kompleksu oraz wstępne partie podziemi wiodących do najbardziej zaawansowanego technicznie schronu przeciwatomowego z okresu Zimnej Wojny znajdującego się na terenie NRD. Warto wspomnieć że schron ma powierzchnię ponad 7000 metrów kwadratowych i zawieszony jest na hydraulicznych tłokach dzięki czemu jest odporny na wstrząsy który zapewne pojawiłyby się przy bombardowaniu lub wybuchu nuklearnym.

Kilka lat temu schron ten został zapieczętowany i obecnie jest całkowicie niedostępny. Warto wspomnieć iż opiekunowie tego miejsca planują po zebraniu funduszy, finalnie przygotować i udostępnić to miejsce do zwiedzania. Obecnie tunel dobiegowy do schronu (widoczny na jednym ze zdjęć) aby chronić to miejsce przed grabieżą i nieproszonymi gośćmi, został zalany betonem na długości kilkudziesięciu metrów aż pod strop. Jest to prawdopodobnie najlepiej zabezpieczone miejsce jakie miałem okazje odwiedzić.
Gdyby nie uprzejmość opiekuna tego miejsca prawdopodobnie nie udałoby się zobaczyć ani fragmentu tego miejsca. Już nawet samo wejście do podziemi zabezpieczone jest przed eksploratorami i złodziejami, a teren patrolowany. Obecnie opiekunowie nie życzą sobie odwiedzin – my byliśmy prawdopodobnie ostatnimi eksploratorami, którzy uzyskali zgodę na legalną eksplorację terenu obiektu.

Niestety zdjęcia robione bez żadnego oświetlenia “kalkulatorem”, wiec niestety zdjęcia części podziemnej raczej tragiczne. Specyfika wizyty uniemożliwiła zrobienie zdjęć w lepszej jakości. Wybaczcie.

Poniżej zdjęcia z obiektu.

« z 2 »
Redaktor
Author: Redaktor

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *