Menu Zamknij

W odwiedzinach w zimnowojennym schronie przeciwatomowym – Tryszczyn

20 listopada 2021 odwiedziliśmy niesamowity i doskonale zachowany relikt Zimnej Wojny – podziemny schron kierowania dla władz dawnego województwa Bydgoskiego.

Wycieczka nie odbyłaby się bez zaangażowania plutonowego Marcina Kamińskiego z Gorzowskiego Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, z którym współpracuje Nasze Stowarzyszenie.

Pełni energii i pozytywnych emocji dotarliśmy szczęśliwie do miejsca docelowego w składzie Mateusz, Bartosz (SMTE), Gabriel (Schronownik) oraz Tomek (Urbex Wolf). Za kierownicą „stowarzyszeniowego pojazdu” zasiadł Wojtek.

Zwiedzanie tego wspaniałego – obecnie całkowicie niedostępnego schronu, który niegdyś był ściśle tajnym obiektem – prowadził pracownik Urzędu Gminy Koronowo w asyście Sołtysa Tryszczyna.

Po wykreśleniu schronu z listy obiektów ochronnych województwa, przez pewien okres czasu na terenie znajdowało się udostępniane dla turystów bardzo popularne Muzeum Ściśle Tajne. Niestety z różnych powodów ówczesny najemca zrezygnował z dalszej współpracy i do dziś obiekt ten czeka na kolejnego poważnego najemcę, który roztoczy nad nim należytą opiekę. Biorąc pod uwagę stan zachowania i wielki potencjał obiektu liczymy, że ten schron nie podzieli losu pobliskiego Krąpiewa.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w zorganizowanie tej wartościowej wycieczki. Już niebawem kolejne stowarzyszeniowe wojaże.

Wkrótce nasz stowarzyszeniowy ekspert od obiektów PRL przedstawi nam historię i opis schronu w Tryszczynie.

Niedługo zaprezentujemy kilka galerii zdjęć oraz filmów z naszej wyprawy do Tryszczyna.

Zdjęcia Wojtka (UIMM):

« z 5 »

Zdjęcia Tomka (Urbex Wolf):

« z 2 »

Zdjęcia Mateusza (SMTE):

Film Mateusza i Bartka:

Film Tomka:

Redaktor
Author: Redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *