Menu Zamknij

Chroniony Węzeł Łączności w Ahlbeck – kryptonim „Agregatnyj”

Ahlbeck Sebastian Sadowski

Na wschodnim skraju wsi Ahlbeck (NRD), w lesie znajdowało się centrum łączności kabla podmorskiego o kryptonimie: Агрегатный (Agregatnyj).

Kabel podmorski

Schron zapewniał komunikacje (kabel rurowy), między ZSRR, a NRD, która była niezbędna, gdy w połowie lat 80-tych Polska w opinii dowództwa sowieckiego została sklasyfikowana jako zawodny partner sił zbrojnych w związku z wewnętrznymi niepokojami politycznymi.

Dla dowództwa sowieckich sił zbrojnych i ich sztabu generalnego istotne było posiadanie bezpiecznych połączeń komunikacyjnych z ich siłami zbrojnymi i jednostkami poza granicami kraju. Cała ważna komunikacja została poprowadzono kablem podmorskim.

Przeznaczenie obiektu

Ten chroniony węzeł łączności służyły do ​​obsługi nieprzerwanego przepływu sygnałów we własnej podstawowej sieci ZGW AR. Stąd określano je jako centra obsługi wiadomości.

Wiadomości przychodzące kablem podmorskim do tego schronu były przetwarzane i skierowane bezpośrednio do centrum obsługi wiadomości (ОУС=Oпorный узел связи) 721 (Vogelsang), w celu dalszego przesłania w 3 kierunkach (kierunek zachodni, sieć Deutsche Post i sieci komunikacyjnej ZGW AR, czyli do innych stanowisk dowodzenia). Istniały też połączenia do Harnekop (schron MON NRD), Falkenhagen (SD ZTDW), Wünsdorf (SD) i dalej do Pragi.

Konstrukcja obiektu

Centrum wiadomości zostało zbudowane w latach 1979-1981. Jest to konstrukcja jednopiętrowa i zapewnia ochronę przed bronią ABC dzięki podziałowi dostępu i śluzom. Dostępu do wnętrza obiektu chroniły podwójne tzw. drzwi bezpieczeństwa ДЗ 80-180/10 (Szerokość 80 cm, wysokość 180 cm, minimalna grubość 10 cm). Natomiast drugie wejście techniczne zabezpieczały drzwi ochronne ДЗ 120-180 (Szerokość 120 cm, wysokość 180 cm).

Sebastian Sadowski (2014)

Dostęp do obiektu

Obiekt posiadał dwa wejścia, jedno było główne i prowadziło do pomieszczeń dla personelu, a następnie było można przejść to pomieszczeń ze sprzętem łączności, klimatyzacją i agregatami. Natomiast drugie wejście prowadziło już bezpośrednio do pomieszczeń ze sprzętem łączności. Duża część pomieszczeń była zabezpieczona drzwiami hermetycznymi ДГ 60-160 (szerokość 60 cm, wysokość 160 cm).

Identyczny obiekt znajduję się w Obwodzie Kaliningradzkim, ale nie wiemy czy jest opuszczony czy w dalszym ciągu jest czynny. Obecnie obiekt jest zalany i niedostępny dla zwiedzających.

Tekst, zdjęcia i film (2014): Sebastian Sadowski (Urban Explorer – Piła)

(red. Jeśli posiadacie informacje o bliźniaczym obiekcie w Kaliningradzie zapraszamy do kontaktu)

Redaktor
Author: Redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *