Menu Zamknij

Obiekt 609-B – Radiowe Centrum Nadawcze – Rosja

Объект 609-Б – Nadawcze centrum radiowe zostało wyłączone ze służby w 2005 r. Obiekt działał pod kryptonimem „Алларовый” Centrum Łączności Stanowiska Dowodzenia Rezerwy Sztabu Generalnego.

Wejście do obiektu było zabezpieczone specjalnymi drzwiami bezpieczeństwa, które ważyły trzy tony, a za nimi były dwie śluzy ciśnieniowe co by znaczyło, że obiekt mógł pracować w całkowitej hermetyzacji.

PDRC zajmowało trzy piętra. Na najwyższej kondygnacji znajdowały się komory kablowe z wyjściami dla kabli dla anten. Na drugim piętrze znajdowały się podwieszane platformy na amortyzatorach i linach stalowych, na których zainstalowano cały najważniejszy sprzęt komunikacyjny wraz z dyspozytornią, na trzecim piętrze znajdowały się: zbiorniki na olej napędowy, ujęcie wody, agregaty, urządzenia filtrujące i wentylacyjne, butle z powietrzem, pompy itp.

W połowie 2000 roku sprzęt komunikacyjny został zdemontowany i przeniesiony do innego centrum radiowego. Obok głównego bloku PDRC znajduje się wydzielony dwukondygnacyjny blok wentylacyjny z wieżą chłodniczą, która jest połączona z blokiem głównym rurami wentylacyjnymi i kanałami kablowymi. Do małego magazynu części zamiennych prowadzi osobne wejście, które stanowi kurtyna o długości około 30 metrów.

Ponadto jednostka główna posiada awaryjnie wysuwany maszt anteny przekaźnika radiowego. Na terenie znajdowało się także kilka chronionych studni artezyjskich.

Znajduje się na obszarze chronionym obok działającego centrum radiowego i jest codziennie patrolowany.

Schron był prawie identyczny jak ten o kryptonimie „Rubrika” który znajduje się na Białorusi.

« z 2 »

Opracowanie: Sebastian Sadowski / Project ColdWar

Foto: Drol / urban3p

Redaktor
Author: Redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *