Menu Zamknij

Z wizytą w Tyskich schronach

W dniu 14 lutego 2022 mieliśmy okazję gościć w dwa schrony na terenie Tych.

Stanowisko Dowodzenia Komendy Miejskiej TOPL

Dzięki uprzejmości Pani Dyrektor II Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida zobaczyliśmy schron pod budynkiem szkoły, w którym niegdyś mieściło Stanowisko Dowodzenia Komendy Miejskiej TOPL w Tychach. Schron w dużej mierze zmodernizowany i pozbawiony części wyposażenia jednakże pozostało w nim jeszcze kilka elementów dawnego wyposażenia wspomagającego działanie obiektu takie jak do dziś działające dwa agregaty filtrowentylacyjne i zestaw drzwi gazoszczelnych.

Fot: Maciej

Muzeum Śląskiego Września 1939

Kolejnym obiektem na naszej trasie okazał się schron pod Szkołą Podstawową nr 14 w Tychach, w którym obecnie mieści się Muzeum Śląskiego Września 1939. Wprawdzie obiekt ten został przystosowany pod muzeum z okresu II Wojny Światowej to nadal momentami czuć klimat schronu z okresu Zimnej Wojny.

Warto wspomnieć iż Muzeum zgromadziło mnóstwo niezwykle ciekawych eksponatów w większości unikatowych. Tym samym gorąco zachęcamy do odwiedzenia tego miejsca i poznania historii opowiadanych przez opiekuna tego miejsca.

Fot: Wojciech

Dziękujemy Pani Dyrektor II LO im C.K. Norwida w Tychach oraz Panu Arkadiuszowi Dominiec za umożliwienie zobaczenia tych niezwykłych obiektów.

Redaktor
Author: Redaktor

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *