Menu Zamknij

BARS 301 – Bunker Wollenberg

Najlepiej zachowany schron łączności troposferycznej zarówno w Niemczech jak i pośród wszystkich obiektów.

BARS 301 – Bunker Wollenberg – część naziemna.

Kiedy jakiś czas temu usłyszałem o tym schronie od razu wiedziałem, że koniecznie muszę odwiedzić to miejsce.

Udało nam się w końcu tu dotrzeć i zobaczyć prawdopodobnie najlepiej zachowany schron przeciwatomowy na terenie Niemiec, a zarazem najlepiej zachowany schron łączności troposferycznej BARS z pośród wszystkich 26 obiektów na terenie Państw dawnego Układu Warszawskiego.

Schron nie jest olbrzymi jak wielopiętrowe schrony dowodzenia choćby w Czechach, ale jego stan zachowania i niemal pełna sprawność urządzeń we wnętrzu schronu robi niesamowite wrażenie i budzi podziw dla opiekunów. Doskonałą kondycję obiekt zawdzięcza kilku pasjonatom, którzy wykupili to miejsce przed laty, utworzyli Stowarzyszenie i z własnych środków doprowadzili to miejsce do idealnego stanu technicznego i wizualnego.

Obiekt zwiedziliśmy w tzw. wersji “specjalnej”. Kilkugodzinna wędrówka w zasadzie bez skrępowania i z dużą dowolnością oraz bez presji czasu zaowocowała zaglądnięciem prawdopodobnie do każdego zakątka tego niezwykłego miejsca.

Naszym przewodnikiem był jeden z głównych założycieli wspomnianego Stowarzyszenia – Michael Schöneck. Praktycznie cały czas zwiedzania Michael opowiadał o historii i funkcjonowaniu obiektu. Dziękuję Michaelowi w imieniu swoim jak i moich towarzyszy za poświęcony czas i niezapomnianą przygodę.

Jako pasjonat tematyki sowieckich obiektów łączności troposferycznej (BARS) miałem pewne wątpliwości czy to dobry moment na odwiedzenie tego miejsca. Może jeszcze za wcześnie? Planowałem zobaczyć możliwie najwięcej BARSów zanim pojadę to tego najlepszego jakim jest Bunker Wollenberg. Jaki byłby sens odwiedzać te gorsze jak już zobaczyło się ten najlepszy? W zasadzie już w trakcie zwiedzania BARS 301 dotarło do mnie jak bardzo myliłem się. Myślałem również, że BARS 301 jest bliźniaczą konstrukcją dobrze mi znanego BARS 201. Jak mawia klasyk “nic bardziej mylnego”.

BARS 301 jest większy, ma inne rozmieszczenie pomieszczeń itd. Różnic jest tyle, że podczas zwiedzania z moich ust padło chyba nawet stwierdzenie, że to zupełnie inny schron. Troszkę przesadziłem bo różnic jest sporo, ale założenie i sposób funkcjonowania jest mniej więcej taki sam.

No dobrze… Ale czy moja teoria odwiedzenia najpierw tych “gorszych” BARSów była logiczna? Nie, zdecydowanie nie! Teraz gdy już zobaczyłem 301, mam porównanie i z jeszcze większą wiedzę ogólną o funkcjonowaniu tych placówek mogę kontynuować podróż śladem obiektów systemu BARS.

Moje przypuszczenia, że po wizycie w 301 nie będę miał ochoty odwiedzić pozostałych obiektów – tych w gorszym stanie – zupełnie nie sprawdziły się. Teraz mam jeszcze większą motywację chęć na wizytę w każdym dostępnym i niedostępnym obiekcie sowieckiej łączności troposferycznej BARS. Z moich obserwacji wynika, że każdy BARS był inny, choć niektóre były do siebie podobne. Jedne miały schrony – inne nie. Nawet te ze schronami różniły się czasem znacząco. Ale o różnicach może kiedy indziej…

Poniżej zdjęcia i film z obiektu.

« z 2 »
« z 3 »

Autor: Wojciech Tonder

Redaktor
Author: Redaktor

1 komentarz

  1. Kampe

    Als Leiter des Truppenteils Hauptnachrichtenzentrale und der Nachrichtenzentrale des Ministeriums für Nationalen Verteidigung der DDR war ich konfrontiert mit dem Troposphären-Nachrichtensystem BARS. Nach der politischen Wende in der DDR habe ich tatkräftig den Verein “Militärisches Sionderobjekt 301” unterstützt, Verbindung zum ehemaligen Kommandanten vermittelt und mit Kenntnissen/Wissen unterstützt. Selbst habe ich dazu Bücher publiziert. Ich habe jetzt den Film von Euch gesehen und bin begeistert wie ihr das gemacht habt. Herzlichen Glückwunsch ! Eine kleine Korrektur sei mir möglich, in der 301 war kein Tierheim. Ein solches befindet sich in der 303.
    Jako szef głównego centrum informacyjnego i centrum informacyjnego MON NRD zetknąłem się z troposferycznym systemem informacyjnym BARS. Po przemianach politycznych w NRD aktywnie wspierałem stowarzyszenie „Militarisches Siederobjekt 301”, pośredniczyłem w kontaktach z byłym dowódcą i wspierałem ich wiedzą/wiedzą. Sam publikowałem o tym książki. Obejrzałem Twój film i jestem zdumiony, jak to zrobiłeś. Gratulacje ! Możliwa jest dla mnie mała poprawka, w 301 nie było schroniska dla zwierząt. Jeden z nich znajduje się w 303.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *